Dan Zaljubljenih i Pritisak Koji Sa Sobom Nosi - Mina Ilić Psiholog
858
post-template-default,single,single-post,postid-858,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-theme-ver-13.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
dan zaljubljenih

Dan zaljubljenih i pritisak koji sa sobom nosi

Dan zaljubljenih je, te sam zato rešila da sledeći blog tekst bude baš na ovu temu. Pored toga šta je zaljubljejnost i kako funkcioniše, posebnu pažnju sam posvetila pritisku koji Dan zaljubljenih sa sobom nosi.

 

Šta je to zaljubljenost?

 

Zaljubljenost je jedno prijatno i lepo stanje. Mnoga umetnička dela nastala su upravo u ovom stanju. Međutim, ona podrazumeva idealizaciju partnera ili simpatije. Očekuje se da traje neki određen period, ali se takođe smatra da posle određenog vremena treba da pređe u ljubav ili da se odnos usled suočavanja sa realnošću prekine. Kada smo zaljubljeni nemamo realnu sliku partnera kao osobe sa svim vrlinama i manama, nego sliku partnera kao idealnog ljudskog bića.

Obzirom da znamo da ne postoji osoba koja nema neku manu ili nešto što nama kod nje ne prija, jasno je da takav način posmatranja partnera nije realan. Ljubav je kada znamo i realno vidimo osobu sa kojom smo, kada svesno prihvatamo sve njene mane i vrline, i volimo je.

Ljudi koji su emotivno inteligentni i svesni ove priče ni ne mogu da se zaljube. Oni vide realno svog (potencijalnog) partnera, znaju, odnosno upoznaju njegove mane i vrline i povrh toga svesno donose odluku da budu u vezi. To ne znači da oni ne uživaju u odnosu, već da neće imati ono neprijatno iskustvo suočavanja sa realnošću. Zato treba voleti, ali ne iluziju o svom partneru već svog partnera.

Zaljubljenost znači da smo idealizovali partnera, bili zaljubljeni u njega, suočili se sa razočarenjem i rušenjem iluzije o njemu kao idealnom (ili da će se to tek dogoditi). Da li ćemo nastaviti odnos ili ne zavisi od puno faktora. Upravo su to najčešći razlozi dolaska na partnersku psihoterapiju.

 

 

Neprijatna strana Dana zaljubljenih

 

Mnogi danas imaju problem da se nose sa idealom ljudavi koja se plasira tokom Dana zaljubljenih kroz bilborde, reklame na TV-u i na društvenim mrežama.

S tim u vezi, mnogi ljudi bili u vezi ili ne, su pod pritiskom da danas treba da se osećaju lepo, romantično i zaljubljeno. Šta ako se jednostavno osećamo neraspoloženo, nismo u vezi ili dobrim odnosima sa partnerom ili ne proslavljamo Dan zaljubljenih onako kako bismo hteli ili kako se od nas očekuje.

Čest je slučaj da se na Dan zaljubljenih osećamo usamljeno, neraspoloženo, tužno ili razočarano.

Osećaj usamljenosti ne mora da ima veze sa brojem ljudi kojima smo okruženi. Usamljenost je nedosatak povezanosti i konekcije sa drugim ljudima. Ukoliko pratite društvene mreže i skoni ste nesvesnom poređenju sa drugima, stvari mogu biti još gore.

Slike zaljubljenih parova koji promovišu svoju sreću na društvenim mrežama, mogu nas dodatno oneraspoložiti i doprineti da budemo još usamljeniji i nezadovoljniji.

Ukoliko se danas osećate usamljeno, zapitajte se zašto je to baš tako. Popišite korake koji će vam pomoći da unapredite svoj socijalni život, ispoštujte ih i budite pažljivi kada se danas budete poredili sa drugim ljudima na društvenim mrežama.

Neraspoloženje kao i osećaj usamljenosti mogu biti prisutni bilo da ste u vezi ili ne. Imajte u vidu da je sasvim normalno biti neraspoložen u nekom delu dana. U tim situacijama je važno da znate šta je uzrok, a šta je posledica takvog stanja. Razumite sami sabe i nemojte sebi nabijati pritisak što nešto nije onako kako ste zamislili ili onako kako ideal ljubavi i romantike nalaže.

Tuga kao reakcija na neka aktuelna dešavanja u vezi, te naročito ukoliko ste u procesu raskida ili svađa sa partnerom, je neminovna. Pored toga, teško pada i činjenica da ste usamljeni ukoliko nemate dečka, devojku, partnera. Teško je povezati Dan zaljubljenih (dan za ljubav, obožavanje i smeh), sa realnim danom kakav bi mogao biti vaš (svađe i razočarenja, usamljenost ili nezadovoljstvo zbog statusa veze).

Razočarati se, verovali ili ne predstavlja dobru i pozitivnu stvar. To samo znači da ste nekada bili očarani i da niste bili u stanju da na celovit način vidite svog partnera. Razočarenje je neminovno, a što se pre desi to bolje. Svako od nas ima svoje mane i vrline pa tako i naš partner. To ne znači nužno i kraj odnosa.

Možda će i pritisak da sve bude perfektno u odnosu opasti i možda baš izbegnete kosmičke svađe ukoliko sebi razjasnite šta vi zapravo želite. To možete podeliti sa svojim partnerom i izbeći mogućnost da se posvađate zbog nesporazuma i različitih očekivanja od današnjeg dana. Takođe, većinu osećanja koje očekujete od odnosa možete sami sebi prirediti.

 

Evo 10 načina da pokažete ljubav prema sebi na Dan zaljubljenih:

 

  1. Kupite sebi „poklon“

Vi najbolje znate šta bi vas najviše usrećilo. Knjiga, čokolada, izrađene slike sa letovanja su samo neki od primera.

  1. Šoping

Ukoliko ste svakako planirali da odete u šoping, ovo je idealna prilika.

  1. Druženje sa prijateljima

Organizujte i isplanirajte da veče provedete sa prijateljima i ljudima koji vam znače.

  1. Poštujte sebe

Napravite listu od najmanje 3 stvari koje volite kod sebe. Bilo da je to neki deo tela, osobina ili talenat koji posedujete. Napišite ih i pokažite sebi poštovanje i ljubav.

  1. Spa veče

Upalite mirišljavu sveću, pustite omiljenu muziku, napunite kadu i opustite se. Mirisna kupka i maska za lice su idelan način da se posvetite sebi i opustite.

  1. Zakažite masažu

Ukoliko mislite da je to ono što vašem umu i telu treba, zakažite relaks masažu celog tela i uživajte.

  1. Uradite nešto isključivo za sebe

Voditi računa o svojim željama i potrebama nije sebično. Razmislite šta je to što ste oduvek želeli, a nikad nije bilo vremena ni para. Uplatite jogu, časove plesa, kuvanja ili vajanja i osetite novu dimenziju sreće, ljubavi i ispunjenosti.

  1. Sredite se

Obucite nešto što volite i u čemu se osećate dobro. Široka stara isflekana trenerka neće doprineti da se osećate bolje, naprotiv. Ako već poštujemo sebe, hajde da to i pokažemo.

  1. Usporite tempo

Mirišljava sveća i ovde može pomoći. Ušuškajte se, prolistajte stare fotografije, pročitajte omiljeni odlomak iz knjige.

  1. Nedostaju vam cveće i čokolada – kupite cveće i čokoladu

Možda to nije vaš prvi izbor rešenja ovog problema, ali ne znači da treba da budete uskraćeni nečega što vam znači.

U suštini, ovo su samo neki od primera kako bi vas inspirisali i dali takt u daljem razmišljanju na temu „Okej, šta ja mogu da učinim za sebe i tako sebi pokažem ljubav“.

Budite slobodni da mi pošaljite nove ideje, najzanimljivije ću objaviti.Call Now Button