9 saveta za bolju neverbalnu komunikaciju - Mina Radosavljević
99
post-template-default,single,single-post,postid-99,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-theme-ver-13.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

9 saveta za bolju neverbalnu komunikaciju

Dobre komunikacijske veštine doprinose uspehu kako u ličnoj tako i u profesionalnoj sveri života. Iako je veština verbalne komunikacije (bilo usmene ili pismene) vrlo važna, istraživanja pokazuju da je neverbalna komunikacija mnogo više zastupljena u svakodnevnoj interakciji nego što mislimo.

Neverbalna komunikacija zadužena je za komunikaciju emocija i u kombinaciji sa verbalnom daje emocionalni ton sadržaj u koji izgovaramo.

Evo nekoliko saveta kako da znanja iz neverbalne komunikacije adekvatno primenite u svakodnevnom životu.

1. Počnite da obraćate pažnju na neverbalne znakove

Ljudi imaju tu mogućnost da komuniciraju na bezbroj načina. Obraćajući paznju na neverbalne sadržaje koje ispoljava vaš sagovornik, i sami ćete unaprediti svoju neverbalnu komunikaciju.

Neverbalni sadržaji se konkretno mogao donositi na:

1. Gledanje i kontakt očima

2. Izraz lica (pozicija obrva i usana)

3. Govor tela (usmerenost tela prema nekome ili nečemu, položaj ruku, nogu)

4. Ton i intonacija izgovorenih reči

2. Obratite pažnju na nesklad u ponašanju

Ukoliko neko govori jednu stvar, a govor tela nešto sasvim drugo, stručnjaci iz oblasti neverbalne komunikacije savetuju da svoju pažnju ipak usmerimo na neverbalno dobijeni sadržaj. Ukoliko neko kaže da je srećan i gleda dole, to je znak da nešto nije uredu. Takođe, bitniji je celokupan kontekst i utisak koji osoba odaje, nego neki specifični pokazatelj (grickanje usana, češanje po glavi, pogled u levo/desno i tako dalje).

3. Obratite pažnju na ton kojim govorite

Da li ste primetili da ton kojim postavite neko pitanje ili nešto kažete utiče na to kako će vas neko razumeti, a samim tim i na odgovor koji ćete dobiti. Ton izgovorenu rečenicu istog sadržaja može da oboji sasvim novim značenjem: od entuzijastične inicijative preko optužbe do izliva besa.

4. Prijateljski kontakt očima

Istraživanja su pokazala da ljudi u komunikaciji jako malo vremena provode gledajući se direktno u oči. Šta više dugo gledanje u oči može izazvati nelagodnost i tenziju, a može predstavljati i znak pretnje. Međutim, nenametljiv topao kontakt očima govori više od hiljadu reči. Odaje utisak prijateljske atmosfere, saradljivost i blagonaklonost. Dobro ga je koristiti na poslu i drugim okruženjima gde je važno imati dobre međuljudske odnose.

5. Postavljajte pitanja

Ukoliko primetite neku nelogičnost, ili vam nešto nije sasvim jasno vezano za neverbalni sadržaj koji je sagovornik ispoljio, postavite pitanje u vezi sa tim. Nemojte polaziti od predpostavke da se nešto podrazumeva i propustiti priliku da dobije informaciju o pravom stanju stvari. Bolje je postaviti preformulisano pitanje koje se tiče sadržaja koji je sagovornik verbalno izrekao. Na taj način sagovorniku dajemo priliku da na jasniji način izrazi šta zapravo misli.

6. Obratite paznju na odstupanja u ponašanju

Ovo je primenljivo jedino u kominikaciji sa ljudima koje već dobro poznajemo, a ujedno predstavlja i najmerodavniji pokazatelj neslaganja verbalnog i neverbalnog sadržaja u detektovanju laži. Neko stalno dodiruje svoj nos ili kosu prilikom govora pa to u komunikaciji sa tom osobom neće predstavljati krucijalnu informaciju koja je bitna za komunikaciju. Ali ukoliko osoba nema običaj da u toj meri dodiruje nos (uzmite u obzir da postoji mogućnost da je stvarno svrbi nos) ili ponavlja reči, muca kaga govori onda bi to bio dobar pokazatelj da osoba nešto krije ili da ne govori istinu.

7. Govor tela na javnom nastupu

Kada imate prezentaciju na poslu ili treba da govorite ispred veće ili manje grupe ljudi bitno je da vaše telo prati to o čemu govorite. Na taj način pokazujete samouverenost i sigurnost u to šta pričate. Povijena ramena, nervozni pokreti nogu i ruku učiniće da prvo izgledate, a potom i da osećate kao da gubite kontrolu, samopoštovanje i samopouzdanje.

Najbolje bi bilo da stanete na jedno mesto, ili da se blago šetate u zavisnosti od prirode skupa i prostora, da zauzmete ravnomernu ravnotežu tela na obe noge i ispravite kičmu. Ruke neka budu mirne, dobra taktika je da držite hemijsku ili marker ukoliko imate pano ili tablu iza sebe. Tada ćete znati šta ćete sa rukama i nećete obraćati posebnu pažnju na njih.

8. Razmotrite kontekst u kom su neverbalni znaci izneti

Često ćemo doći u situaciju da pogrešno zaključimo i „pročitamo neverbalne znake“ ukoliko ne uzmemo u obzir kontekts izrečenog. Inspektori i drugi istražitelji kada ispituju svedoke ili osumljičene, uzimaju u obzir ovu komponentu zbog specifičnosti situacije. Na primer čak i nepravedno optužen čovek može iskazati znake laganja prilikom poricanja, ali ne zato sto jeste počinio delo, već zato što je uplašen i anksiozan, jer se nalazi u policijskoj stanici gde nikada ranije nije bio i plaši se za sebe i svoju budućnost.

9. Budite svesni da možete da pogrešite u interpretaciji

Sudeći po pokazateljima samouverenosti odlučno i snažno rukovanje pokazatelj je jake i odlučne ličnosti, dok se slabo rukovanje dovodi u vezu sa slabom i neodlučnom osobom. Međutim postoje i drugi razlozi zašto se neko baš tako rukuje. Snažno rukovanje može biti i neprijatno i interpretirano kao agresivna želja za dominacijom, dok razlog slabog rukovanja može biti oboljenje od reumatoidnog artritisa.Call Now Button